Logo ISOC Polska ISOC Polska | ISOC na świecie | Statut | Założyciele | Wstąp do ISOC | Prasa o nas | Forum
Walne zgromadzenie członków stowarzyszenia




W sobotę, 13 stycznia 2001 roku o godz. 11 w auli Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW, w Warszawie, ul. Pasteura 5A, odbędzie się pierwsze Walne Zgromadzenie stowarzyszenia ISOC Polska (Internet Society Poland) które powstało jako polski oddział międzynarodowej organizacji Internet Society. Inicjatorzy powstania ISOC PL serdecznie zapraszają wszystkich tych, którym nieobojętna jest przyszłość polskiego Internetu i którzy chcieliby wziąć aktywny udział w pracy Stowarzyszenia.

Do Stowarzyszenia można będzie przystąpić w trakcie Walnego Zgromadzenia, po uprzednim złożeniu deklaracji członkowskiej, która dostępna jest pod adresem: http://www.isoc.org.pl/deklaracja/.

Wiedzą i doświadczeniem swych członków Stowarzyszenie chce wspierać te firmy, instytucje publiczne i samorządy, które planują i wdrażają rozwiązania techniczne oraz prawne służące upowszechnieniu nieograniczonego dostępu do Internetu.

Internet jest dla wszystkich uważają inicjatorzy powstania ISOC PL - taka właśnie jest dewiza międzynarodowego stowarzyszenia Internet Society, którego regionalnym oddziałem jest ISOC PL.

Internet Society (ISOC) zrzesza ludzi, firmy oraz instytucje bezpośrednio związane z powstaniem i rozwojem Internetu. ISOC uznawane jest powszechnie - w tym przez rządy krajów G7 - za formalny zarząd Internetu. W ramach tej organizacji działają bowiem grupy decydujące nie tylko o technicznym ale i o społecznym jego kształcie.

Największą i dla wszystkich internautów najważniejszą jest grupa IETF (Internet Engineering Task Force): działający ponad granicami projektanci, programiści oraz inżynierowie zajmujący się wymyślaniem oraz szczegółowym określaniem norm i standardów technicznych obowiązujących w Internecie.

IETF, podzielona na zespoły nazywane obszarami działania (Areas), realizuje projekty, którym kierunek nadaje grupa IESG (Internet Engineering Steering Group). W skład IESG wchodzą dyrektorzy poszczególnych obszarów działania IETF.

Najbardziej ogólne wizje rozwoju Sieci określa grupa nazywana IAB (Internet Architecture Board), która jest grupą doradczą skupiającą ekspertów z praktycznie każdej związanej z Internetem dziedziny.

IAB jest też odpowiedzialna za publikowanie propozycji nowych standardów (tzw. dokumentów RFC) oraz ma głos decydujący przy ostatecznym ich uznawaniu za obowiązujące w całym Internecie.

Niewielką, ale znaczącą grupą jest IANA (Internet Assigned Numbers Authority). IANA przyznaje niepowtarzalne numery albo nazwy wtedy, gdy projektant protokołu czy autor programu internetowego musi mieć pewność, że po drugiej stronie świata inny program będzie używał ich do tych samych celów (np. do określenia zawartości załącznika do listu).

Do IANA należy też przyznawanie numerycznych adresów w Internecie - dzieli ona je pomiędzy kontynenty, kraje i wielkich operatorów tak, by ułatwić budowę sieci szkieletowych (czyli tych "najgrubszych" łączy pomiędzy krajami i kontynentami).

Grupa ICANN zajmuje się sprawami związanymi z zarządzaniem nazwami (adresami). To właśnie ICANN podjęła ostatnio decyzję o utworzeniu siedmiu nowych domen ogólnoświatowych (powstały m.in. domeny biz oraz info).

Stowarzyszenie Internet Society Polska ma nadzieję, że także w naszym kraju znajdą się osoby, które - poza działalnością na rzecz polskiego Internetu - zechcą (i będą potrafiły) uczestniczyć w pracach tych grup.

Może tą osobą jesteś Ty?. Zapraszamy, dołącz do ISOC PL!



ISOC PL 2000